Spłacanie kredytu

Jak szybciej spłacić kredyt?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak uzyskać spłacić szybciej kredyt!

splacanie kredytu

W dzisiejszych czasach życie bez kredytu, to jak pójście na wojnę bez broni. Osoby chcące mieć nowy samochód, zakupić nowe mieszkanie lub wybudować własny dom z działką są z góry skazane na wzięcie kredytu z jednych z banków. O ile wzięcie kredytu nie stanowi w większości przypadku problemu, bo wymaga jedynie wykazania naszej zdolności kredytowej, o tyle już ze spłacenie zobowiązania bywa różnie. Perspektywa spłaty przez najbliższe dekady kredytu nie zawsze należy do zadań z dziedziny tych łatwych.

Jak szybciej spłacić kredyt?

Najprostszą radą na spłacenie kredytu jest spłacanie go terminowo we wskazanych ratach bez naliczania odsetek. Jest on stosowany bardziej do kredytów gotówkowych, których termin zobowiązania jest zazwyczaj na okres krótszy tzn. 2-5 lat. Natomiast kredyty hipoteczne z pewnością zajmą nam o wiele więcej czasu i jego terminowość będzie m.in związana z naszym stałym zatrudnieniem i aktualną sytuacja materialną. Wielu z nas chciałoby przyspieszyć czas na spłacenie kredytu i dlatego jest kilka sposobów, które mogą z pewnością przyspieszyć ten proces:

  • Płacenie wielokrotności rat – Wpłacanie na konto co miesiąc podwójne raty lub większe. Dzięki temu zabiegowi okres kredytowania zmniejszymy o połowę albo szybciej. Jest uwarunkowany od obecnego stanu naszej sytuacji finansowej;
  • Kredyt konsolidacyjny – Jest to opcja skierowana do osób mające kilka kredytów. Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie płatności w jedną i daje obniżenie rzeczywistych kosztów, a także daje możliwość spłacania wielokrotności rat. W efekcie spłacenie kredytu następuje bardzo szybko;
  • Rezygnacja z opłat dodatkowych - Zazwyczaj jest to rezygnacja np. ubezpieczenia. Pozwala na obniżenie raty kredytu i szybszą spłatę. Posiada jednak wadę, ponieważ jest on dosyć ryzykowny np. w przypadku zachorowania na poważną chorobę.
  • Wniosek umarzający w całości lub część kredytu - Skierowany dla osób z poważnymi trudnościami finansowymi i rodzinnymi. Rozpatrzenie pozytywne takiego wniosku jest bardzo trudne i wymaga solidnych i rzeczowych argumentów.
  • Jak odzyskać prowizję bankową?

    Gdy jednak uda nam się z jakiś przyczyn spłacić wcześniej swój kredyt to przysługuje nam ubiegać się o zwrot prowizji bankowej. Zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 2011 roku, każdemu, kto spłacił wcześniej swój kredyt może domagać się od banku zwrotu prowizji, w części proporcjonalnej do okresu pozostającego do spłaty. Należy pamiętać, aby kredyt nie był wzięty przez konsumenta, nie wcześniej niż przed 18 grudnia 2011 roku. Warunkiem koniecznym jest, że musi to być kredyt konsumencki czyli taki którego wysokość jest nie większa niż 255,550 PLN. Kredyt musi również zostać udzielony na osobę fizyczną, a nie na firmę. Warto skorzystać z tego przywileju, który pozwala odzyskać jakąś część włożonych pieniędzy.